Akcie

Beh Terryho Foxa

Kanaďan Terry Fox bežal po nádej

Na našej škole sa každoročne koná Beh Terryho Foxa.

V jeden aprílový deň roku 1980 sa ťažko chorý Terry Fox rozhodol bežať napriež Kanadou. Dvadsaťjeden ročný miestny mladík to spravil preto, aby prekonal bezmocnosť a dodal sebe aj iným odvahu v boji s rakovinou, ktorou trpel. Zákernej chorobe síce Fox o rok neskôr podľahol, svetu však zanechal silné posolstvo, k odkazu ktorého sa v súčasnosti hlásia mnohé krajiny.

Príbeh mladého hrdinu sa stal podnetom pre zorganizovanie Behu Terryho Foxa, humanitárnej akcie, ktorej zmyslom je vyjadriť solidaritu s ľuďmi chorými rakovinou a pomôcť v boji proti tejto chorobe. Prvý beh, ktorého tradícia je v súčasnosti už pevne zakorenená, sa uskutočnil hneď 13. septembra 1981. Terrance Stanley Fox sa narodil 28. júla 1958 vo Winnipegu a už v necelých devätnástich rokoch mu život ukázal svoju krutú tvár. Ochorel rakovinou kostí a v marci 1977 mu lekári amputovali pravú nohu. Z bolesti a utrpenia nielen jeho, ale aj ostatných pacientov, sa zrodilo Foxovo odhodlanie uskutočniť niečo pre boj s touto zákernou chorobou a splniť si tak svoj veľký sen – prispieť k objavu lieku proti rakovine.

Vo svojej domovine sa Fox stal národným hrdinom, je najmladším držiteľom Rádu kanady a Meča nádeje, ocenení Americkej onkologickej spoločnosti. Posmrtne ho uviedli do športovej siene slávy, jeho portrét vyšiel na známkach, v Skalistých horách po ňom pomenovali jeden z vrchov a na jeho počesť vztýčili sochu. K odkazu športovca, ktorého meno nesie aj niekoľko škôl, sa hlási viac ako 50 krajín zo všetkých kontinentov.